Kataster cmentarzy

Administracje cmentarzy coraz częściej wykorzystują nowoczesne systemy informacji cmentarnej do sprawnego zarządzania grobami i terenami zielonymi.

Podstawą takiego systemu zarządzania cmentarzami jest cyfrowy plan cmentarza – tzw. kataster cmentarny – z wiernie odwzorowaną geometrią grobów i z nadanymi atrybutami, takimi jak numer grobu, kwatera, czy typ grobu (grób pojedynczy, grób podwójny, grób rzędowy, grób urnowy). Dopełnieniem jest ewidencja infrastruktury, takiej jak ścieżki, tereny zielone, drzewa oraz obiekty takie jak stojaki, kosze na śmieci, ławki itp.

Uchwycenie planu cmentarza ze zdjęć lotniczych stanowi opłacalną alternatywę dla konwencjonalnych pomiarów geodezyjnych. Podstawę stanowi tu geodezyjny lot obrazowy dronem, z którego obliczane są m.in. dane do rejestracji stereo i ortofotomapy. Geometria cmentarza jest fotogrametrycznie rejestrowana ze stereograficznych zdjęć lotniczych (obrazowanie 3D).

Tak stworzony kataster cmentarny pomaga nie tylko w zarządzaniu grobami oraz w planowaniu i analizie kosztów utrzymania; stanowi on również dokładną bazę danych o niezbędnych rozbudowach i przebudowach. Szczególnie w przypadku dużych cmentarzy integracja mapy cmentarza na stronie głównej jest dobrym pomysłem ułatwiającym odwiedzającym odnalezienie grobów, śmietników lub punktów wodnych.