Kataster terenów zielonych
Podstawą zarządzania miejskimi terenami zielonymi jest ich inwentaryzacja. W ten sposób można zapewnić sprawne planowanie, pielęgnację i koordynację działań konserwacyjnych na terenach zieleni publicznej. Na przykład trawniki muszą być koszone w określonych odstępach czasu, a sadzenie klombów musi być zamówione i rozliczone. Wszystkie te zadania można sprawnie realizować dzięki dobremu odwzorowaniu terenów zielonych.
Korzystając ze zdjęć lotniczych oraz zdjęć stereoskopowych analizujemy wybrane obszary i oznaczamy je wybranymi przez klienta klasami. Mogą to być na przykład: las, pole, łąka, trawnik, piasek, woda stojąca i płynąca, plac zabaw, most, asfalt, kostka, boisko i wiele innych.
Poza danymi powierzchniowymi często rejestrujemy również obiekty liniowe, takie jak płoty, mury, barierki, czy żywopłoty oraz obiekty punktowe, takie jak kosze na śmieci, ławki, latarnie uliczne, czy znaki drogowe.
W przypadku niektórych projektów konieczna jest również inspekcja w terenie. W ten sposób można stworzyć bardzo precyzyjny kataster terenów zielonych.